Home > Perspective > Disciplina deciziilor de vanzare si cumparare

Disciplina deciziilor de vanzare si cumparare

martie 28, 2013

Gandul de a renunta la o posesie candva pretuita poate fi un exercitiu emotional pentru oricine, chiar daca obiectul afectiunii si-a depasit utilitatea. Ca investitori, putem gasi ca este dificil sa vinzi un pachet de actiuni candva preferat – chiar mai dificil decat decizia de a-l cumpara. Dar, uneori, trebuie doar sa renunti.

Am fost adesea intrebat despre procesul echipei mele, nu numai in selectarea potentialelor oportunitati, dar, de asemenea, cand si cum determinam daca o anumita actiune nu are valoarea de a fi pastrata in portofoliu si necesita inlocuirea cu ceva ce noi consideram a fi o oportunitate mai buna. Emotia pur si simplu nu poate juca un rol in deciziile noastre. In schimb, combinam o cercetare riguroasa de jos in sus cu analize pas-cu-pas, identificand in primul rand potentialele chilipiruri intr-un set de date de peste 25.000 de titluri de valoare, apoi efectuam profunde analize cantitative si calitative pentru a evalua valoarea potentialului fiecarei companii pe termen lung. Analiza cantitativa include declaratii financiare auditate pe cinci ani si previziunile de cinci ani bazate pe castigurile viitoare estimate, fluxul de numerar, sau valoarea potentialelor active. Analiza calitativa acopera intelegerea afacerilor companiei, calitatea managementului, structura de proprietate, guvernarea corporativa si angajamentul de a crea valoare pentru actionari. Aceasta include o intelegere despre cine detine si controleaza societatea, cum functioneaza si in ce piete. Dupa cum puteti vedea, abordarea noastra de cercetare este extinsa.

Asa cum am spus de de multe ori si o spun din nou, credem cu tarie ca o prezenta la fata locului este necesara pentru a oferi o intelegere locala a oportunitatilor de investitii. Echipa noastra, a Templeton Emerging Markets, numara in prezent 53 de profesionisti in investitii, raspanditi in 18 birouri la nivel mondial si face vizite la cat mai multe companii posibil – aproximativ 1500-2000 pe an – vizitand facilitatile si intervievand managementul. Eu personal calatoresc mai mult de 250 de zile pe an.

Deal Breakers

Cercetarea noastra fundamentala continua ne conduce toate deciziile de vanzare si cumparare. Analistii nostri stabilesc un pret tinta pentru anumite actiuni la intersectia analizei lor cu filosofia noastra de investitii globale. Revizuim toate pachetele noastre de actiuni in mod regulat pentru a ne asigura ca recomandarile analistilor nostri sunt pe cat posibil la curent cu realitatea si reflecta cu acuratete modificarile fundamentale din cadrul companiei. Ca manageri de valoare, cautam sa investim in companii care se afla la un discount de tranzactionare in comparatie cu previziunile noastre de evaluare de cinci ani si aderam la o disciplina stricta de vanzare pe baza pragurilor de evaluare. Oricare dintre urmatoarele puncte pot sa ne faca sa vindem actiunile:

• Pretul actual al actiunii depaseste estimarea noastra a valorii complete;
• Credem ca un potential de valoare semnificativ mai mare exista intr-un alt activ;
• O schimbare fundamentala are loc intr-o companie, avand potentialul de a modifica prognozele noastre;

Unul dintre deal break-urile noastre include o guvernanta corporativa nesanatoasa. Guvernanta corporativa este un subiect foarte, foarte important pentru noi; dorim sa ne asiguram ca interesele actionarilor sunt luate in seama. Deci, primele lucruri pe care le cautam sunt cultura puternica si conduita etica.

Implicarea noastra in guvernare inseamna ca efectuam o analiza a structurilor de proprietate, urmarim echipa de management, istoria guvernantei corporative a companiei si angajamentul sau de a crea valoare pentru actionari. Cautam manageri care cunosc bine afacerea si au experienta intr-un anumit domeniu. Urmarim capacitatea conducerii de a face fata unui mediu de afaceri care se schimba rapid si capacitatea de a evalua daca riscurile pe care le asuma o companie par rationale si au potentialul de a fi recompensate in mod corespunzator.

Intelegerea riscului este de baza pentru procesul nostru. O echipa dedicata de Analiza Performantei si a Riscului de Investitii (PAIR) examineaza periodic portofoliile si analizeaza riscurile.

Colaborarea este esentiala, astfel incat membrii echipelor noastre de investitii comunica zi de zi. Tinem, de asemenea, recenzii saptamanale, in care examinam ponderile companiei, evaluari si obiectivele pentru a ne asigura ca un portofoliu este gestionat in conformitate cu obiectivele sale de investitii. In plus, Templeton Emerging Markets Group organizeaza intalniri semi-anuale pentru a evalua metodologia de investitii si performanta portofoliului, optimizarea resurselor si pentru a discuta teme legate de portofoliu, cum ar fi problemele specifice companiei, problemele nationale si tendintele industriei globale.

Volatilitate si evaluare

Pietele emergente au fost in mod traditional volatile si pot fi dominate de fluxurile investitorilor de retail si de schimbari de sentiment, dar incercam sa folosim aceasta volatilitate pentru a identifica potentiale chilipiruri. Noi credem ca perspectivele de crestere in multe piete emergente nu sunt intotdeauna recunoscute in evaluarile de capital si pot intarzia cu o marja considerabila pe cele din pietele dezvoltate. Ca atare, desi companiile selectate sau sectoarele din portofoliile noastre nu pot performa cun ne-am dori intr-o anumita luna sau un an, noi suntem investitori pe termen lung, nu comercianti pe termen scurt si vom respecta disciplina noastra de vanzare.

Cateodata, o scadere mare pe piata va scufunda chiar si cele mai solide nave, iar acesta este momentul cand se pot naste chilipirurile. Dar exista si momente cand actiunile sunt la preturi mici, deoarece acestea sunt in dificultate. Putem investi doar daca noi credem ca aceste tipuri de companii isi pot schimba directia, dupa ceva timp. Chiar si companiile bune pot cadea in vremuri grele.

Credem ca cel mai bun indicator care ne arata daca o actiune are o valoare buna sau si-a pierdut complet stralucirea (ceea ce s-ar putea numi “o capcana de valoare”, dar inca este mai scumpa in raport cu valoarea sa intrinseca) se reduce la crestere. Daca nu vedem niciun potential de crestere in viitor, nu este rentabil sa investim intr-o astfel de companie, dar in cazul in care este o investitie cu pret scazut si proiectiile castigurilor arata bine, atunci poate fi o oportunitate de a investi. Desigur, atunci cand o anumita bursa este in crestere rapida, poate fi mai greu sa gasim valori individuale. In cazul in care un stoc se apropie de ceea ce consideram a fi valoarea justa, se poate lua in considerare luarea unei pozitii.

Pentru toate analizele noastre specifice, ar trebui sa adaug ca examinam, de asemenea, factori macroeconomici intr-o anumita tara care sustine temele noastre de investitii, dar nu tind sa fie mai mult aiureli intr-o regiune decat in alta, deoarece ne concentram asupra companiilor individuale. Credem ca exista companii mari in toate tarile din intreaga lume, si ca majoritatea pietelor au cel putin cateva actiuni atractive.

Ne-am mentinut aceeasi strategie de investitii de peste 25 de ani si nu ne asteptam sa se schimbe. Echipa noastra a mostenit aceeasi filosofie de investitii si metodologie a fondatorului nostru, Sir John Templeton, care a rezumat gandirea lui in aceste cuvinte: “Sa cumperi atunci cand altii vand deznadajduiti si sa vinzi atunci cand altii cumpara inseamna sa ai cel mai mare curaj, dar ofera si cele mai mari recompense finale “.

Categories: Perspective