Home > Perspective > ABC-ul pietei de capital chineze

ABC-ul pietei de capital chineze

octombrie 16, 2012

Actiuni de tip A, actiuni de tip B, actiuni H. Listarile chinezesti de capital pot genera confuzie in randul investitorilor globali. Sunt intrebat adesea ce cred despre o anumita piata de actiuni din China, de ce una o surclaseaza pe cealalta si care ar fi cea mai potrivita pentru investitii. Nu va pot spune in care piata sa investiti, dar va pot oferi informatii care sper sa va ajute sa discerneti care alegeri sunt cele mai potrivite pentru voi. 

ABC-urile

Companiile listate in China se impart in trei categorii principale: actiuni “A”, actiuni “B” si actiuni “H”.

Actiunile de tipul A sunt acelea care apartin companiilor chinezesti denominate in renminbi, tranzactionate in principal intre investitorii locali de pe bursele din Shanghai sau Shenzen. Investitorii institutionali straini calificati (QFII) care au obtinut un permis special din partea guvernului chinez pot de asemenea participa pe aceasta piata.

Actiunile de tip B reprezinta companiile chineze cu valoarea nominala in renminbi, dar inregistrate pentru tranzactionari in principal pentru investitori internationali, in dolari americani, pe bursa din Shanghai, sau in dolari Hong Kong, pe bursa din Shenzhen. Investitorii din China continentala pot, de asemenea, sa tranzactioneze actiuni de tip B daca detin conturi in monede straine.

Actiunile de tip H reprezinta companiile chinezesti reglementate de legile Chinei, dar care pot fi tranzactionate in mod liber de catre orice persoana. Actiunile H sunt listate in Hong Kong si sunt cotate in dolari Hong Kong – de unde si numele acestor actiuni.

Unii investitori se refera, de asemenea, la companiile care nu sunt inregistrate in China, dar au afacerea lor principala acolo ca fiind actiuni de tip L (tranzactionate pe Bursa de Valori de la Londra) si actiuni N, tranzactionate in SUA pe bursa din New York, NASDAQ sau pe American Stock Exchange.

“Red chips” sunt companiile cu sediul in Hong Kong, dar ale caror interese comerciale principale se afla in China continentala.

Alte alegeri investitionale includ obligatiuni dim sum (obligatiuni denominate in renminbi, emise in Hong Kong), RQFII (o noua schema in care administratorii chinezi investesc in titluri de valoare continentale cu renminbi dezvoltat in Hong Kong) si produse de obligatiuni in RMB si altele.

Diferente in randament

Exista mai multe motive care explica diferentele de randament in cazul acestor piete. Companiile chinezesti inregistrate in strainatate au variat foarte mult in randamentele ajustate la risc. Guvernanta corporativa din anumite companii chinezesti listate in SUA este destul de slab dezvoltata, in timp ce actiunile H sau red chip listate in Hong Kong au in general o guvernanta mai buna datorita unui cadru de reglementare mai strict.

Din moment ce Hong Kong reprezinta o fereastra catre China continentala, autoritatile chineze listeaza in general ceea ce considera ca fiind cele mai “bune” active de acolo. De obicei, acestea sunt companiile detinute de stat care au pozitii dominante in industrii cheie, precum telecomunicatiile sau transporturile. Credem ca reglementatorul chinez le considera mai bune pe acestea pe termen lung.

In piata de actiuni A din China, sistemul IPO nu a fost in intregime obiectiv, asa ca ceea ce investitorii sau analistii considera ca fiind cele mai “bune” companii, nu au fost in mod necesar inregistrate acolo. De aceea credem ca este foarte important sa efectuam analize amanuntite pe o lista larga de companii, iar apoi sa le filtram cu grija. Pe piata de actiuni A in special, investitorii trebuie, de asemenea, sa recunoasca riscurile politice din China; piata de capital de aici nu este inca matura, iar standardele sale de reglementare se afla in urma pietelor principale precum Hong Kong si Singapore.

Suntem constienti de faptul ca randamentul pe pietele de actiuni de seria A a fost deceptionant pentru multi investitori in acest an, din cauza mai multor motive. Investitorii chinezi si-au pierdut increderea in piata, iar un exces de IPO-uri chinezesti ( incluzand un val de listari chinezesti pe bursele din SUA, in special in perioada 2010 – 2011), a avut un efect negativ asupra pietei secundare. Restrictiile asupra investitiilor straine au creat de asemenea, anumite dezechilibre de lichiditate. Guvernul permite acum patrunderea mai multor investitori, ceea ce ni se pare incurajator, dar numerele sunt inca mici, iar reformele necesita timp.

Pentru ca piata de actiuni de tip A sa fie mai atractiva pentru toate tipurile de investitori, credem ca reglementatorii Chinei ar trebui sa se asigure ca regulile sunt juste si rezonabile pentru toate partile implicate. Noi suntem de parere ca ar trebui sa existe suficiente legi de supervizare si constrangeri care sa garanteze ca firmele indeplinesc standardele de listare, au standarde inalte de guvernanta corporativa si sunt juste fata de actionarii minoritari. Reguli precum “dividende obligatorii”, care anuleaza deciziile administratorilor pot sa descurajeze companiile de calitate in ceea ce priveste listarea pe bursa.

Oportunitati si riscuri in cazul actiunilor A

In ciuda anumitor influente negative, multi investitori cred ca piata de actiuni A pare mai scumpa decat piata de actiuni H. Acest lucru poate fi adevarat daca ne uitam la numerele totale ale pietei in general, dar poate fi si inselator deoarece companiile cu capitalizare ridicata domina piata actiunilor H. Cercetarile noastre arata ca prima in piata de actiuni A nu este la fel de mare precum cred multi. De fapt, credem ca multe companii cu capitalizare medie sau mare in actiunile A, in special sectoarele bancare, de asigurari, materiale de constructie si automobile, se tranzactioneaza cu discount sau cel putin in linie cu multe companii care tranzactioneaza actiuni H.

In opinia echipei noastre, in prezent exista oportunitati bune de cumparare pe piata actiunilor de tip A. Evaluarile au scazut considerabil din cauza declinului semnificativ al pietei din aceasta vara si am cautat oportunitati in companii despre care credem ca sunt calitative si se tranzactioneaza la evaluari atractive in raport cu valoarea lor intrinseca. Bunurile de consum si companii petroliere diversificate, care opereaza atat in China, cat si in afara granitelor tarii, reprezinta sectoarele fata de care manifestam un interes special acum. Echipa noastra este, de asemenea, interesata de sectoarele farmaceutice si de biotehnologie, dar credem ca evaluarile curente sunt inca putin ridicate.

Mai mult decat atat, piata actiunilor A ofera investitorilor mai multe caracteristici atragatoare. Contine un numar mai mare de companii listate decat celelalte piete. In plus, reprezentarea sectorului este mai echilibrata si mai diversificata. De exemplu, investitorii pot obtine expunere la anumite companii mici sau sectoare care nu sunt disponibile prin intermediul red chips sau al actiunilor H, precum turismul, farmecuticele chineze (medicina traditionala) sau bauturile spirtoase.

Asa cum am afirmat anterior, cred ca Republica Populara Chineza poate mentine o crestere economica puternica pe termen lung (chiar daca va fi la niveluri mai scazute decat ratele de crestere de doua cifre din ultimii ani) si cred ca exista motive sa fim optimisti ca investitori in diversele sale piete. China ar putea fi in crestere intr-un ritm ceva mai lent, dar devine incet, incet mai putin dependenta de exporturi si investeste in cresterea economica viitoare. Investitorii ar trebui sa fie fericiti ca se intampla acest lucru.

Schimbarea liderilor care va avea loc in urmatoarele luni, fapt care se intampla o data la zece ani, adauga putina nesiguranta pietei. Cu toate acestea, credem ca schimbarile structurale si reformele de piata care sunt deja in curs de desfasurare ar trebui sa contribuie la crearea unui model de crestere mai echilibrat si ca Republica Populara Chineza si poporul sau ar trebui sa castige teren in economia globala.

Categories: Perspective